Zvrhana mera adrenalina
Občutki, ko najprej z veliko hitrostjo padamo skozi zrak, odpremo padalo in potem neslišno drsimo proti zemlji, so premamili že prenekaterega posameznika. Pravijo, da ko jih enkrat doživiš skorajda ne moreš več brez njih. Zlezejo ti pod kožo, naselijo se ti v kri.
Padalstvo, vznemirljiva in lepa aktivnost
Verjetno se sprašujete čemu bi nekdo skočil iz letala, ki mu nič ne manjka. Na to vprašanje boste od slehernega padalca dobili malo drugačen odgovor, vsem pa bo verjetno skupno to, da skačemo zato, ker tovrstnih občutkov prostega pada ni mogoče doživeti nikjer drugje, da gre pri vsakem posameznem skoku za občutke neizmerne svobode in veselja, da se telo vselej napolni z dobršno mero adrenalina in da je hitrost padanja skozi zrak tista, ki jo pač morate doživeti.
Tudi občutki, ko se padalo odpre in ko se vso dogajanje v zraku bistveno upočasni so za nas padalce neprecenljivi. Takrat imamo čas, da se razgledamo po okolici in verjemite nam, da tašnega razgleda ni mogoče doživeti na nobenem nebotičniku ali stolpu.
Velikokrat so pejsaži naravnost fascinantni in dih jemajoči. Samo predstavljajte si skok nekje na obali ob sončnem zahodu, ko velika sončna krogla tone v morje na horizontu, pokrajina pa se v igri senc spremeni v povsem drug planet. Padalcu je dano, da vse to doživlja na najbolj pristen način. Ne tega ni mogoče opisati, to je potrebno preizkusiti.
Zvrsti padalstva
Na tem mestu moramo zapisati, da poznamo različne tipe oz. oblike padalstva. V Aeroklubu Ptuj se ukvarjamo s skoki iz letala, s katerim se povzpnemo na določeno višino, potem pa iz njega skočimo. Pilot seveda ostane v letalu in z njim po našem izskoku varno pristane. V Sloveniji je zelo popularno tudi jadralno padalstvo, pri katerem pa se padalci odpravijo na hrib in potem jadrajo proti dolini. Padala so pri jadralnem padalstvu precej drugačna kot pa pri klasičnem padalstvu, saj morajo izpolnjevati druge naloge. V zadnjem času velikokrat vidimo tudi padalce, ki skačejo s stavb ali previsov. To s tujko imenujemo base jumping.
Padalstvo v aeroklubu Ptuj
V Aeroklubu Ptuj ima padalstvo dolgo in bogato tradicijo. Z njim se ukvarjamo že od ustanovitve, torej 70 let. Število padalcev se je začelo povečevati s prihodom novih, barvnih padal, ki so bila že na pogled bolj privlačna, kar je botrovalo temu, da se je čedalje več mladih obiskovalcev naš¡ega letališča kasneje odločilo za padalski tečaj.
Pravo revolucijo za padalsko dejavnost, je v 60-ih letih v klubu pomenil prihod novega trisedežnega letala Kurir, ki je za razliko od prejšnjega letala PO-2 lahko na skok popeljalo kar dva padalca in ne več samo enega, kot ga je poprej zmoglo letalo PO-2. Kurirju sta za potrebe padalcev sledili še letali Utva 66 in Lockheed AL-60, danes pa je v klubski uporabi samo še letalo Cessna 206, ki lahko sprejme pet padalcev. Občasno pa koristimo tudi druga letala, kot so Cessna 182 ali Pilatus PC-6 “Porter”, ki je kot naročeno za metanje padalcev, saj jih naenkrat lahko sprejme kar deset, ter jih popelje nad 4000 metrov višine.
Tudi padala so se v vsem tem času zelo spremenila. Postala so manjša, lažja, hitrejša, bolje vodljiva, trpežnejša, seveda pa tudi veliko bolj varna. Konstrukcija padala mora pri odpiranju prenesti velike obremenitve, zato je še kako pomembno kako je izdelano. Revolucijo so v zgodovini padalstva pomenila t.i. krila. To so padala, ki niso več okroglih, temveč pravokotnih oblik. Takšna geometrija in konstrukcija padala pa pomeni tudi lažjo vodljivost, kar je še posebej pomembno predvsem pri športni disciplini t.i. skokov na cilj, kjer mora padalec s peto ob pristanku zadeti majhno točko na tleh.
Športno padalstvo
V Aeroklubu Ptuj smo ponosni na naše padalce tekmovalce, ki že vrsto let posegajo po najvišjih uvrstitvah na padalskih tekomvanjih tako doma, kot tudi v tujini. Uspešni so posamezniki in ekipe, kar samo potrjuje dobro delo naših padalskih učiteljev, ki svoje dragocene izkušnje radi prenašajo na mlajše padalce.
Disciplin padalstva je več, najpopularnejši pri nas pa so skoki na cilj in likovni skoki.
Skoki na cilj
So disciplina, kjer se meri točnost doskoka padalca. V pionirskih časih tekmovalnega padalstva je bil prostor doskoka kvadrat v velikosti 200 x 200 metrov. Takrat je bilo bistveno za točnost pristanka predvsem usmerjanje letala proti cilju in trenutek odskoka iz letala, ki je bil odvisen od jakosti in smeri vetra. Padala so bila okrogla in težko jih je bilo upravljati. Z razvojem in iznajdbo padala v obliki krila pa je disciplina skokov na cilj doživela pravo revolucijo. Ta padala se uporabljajo še danes in jih je mogoče zlahka upravljati. Prav zato omogočajo izredno natančen pristanek.
Prostor doskoka oziroma merjenja točnosti pristanka se je tako rekoč s celega travnika zmanjšal na majhno ploščato elektronsko napravo s premerom 32 cm. Po domače ji padalci rečemo rečemo kar “palačinka”. V sredini ima rumeno piko (premera 2 cm), ki ji pravimo “ničla”. Padalci pri doskoku ciljamo palačinko z desno ali levo nogo, pri tem pa so naši športni copati, zato da nam omogočijo čim večjo natančnost pri pritisku na merilno napravo, na peti ošiljeni oziroma zoženi.
Če padalec zadene v samo rumeno središče palačinke, je to najbolši rezultat oz. 0 cm. Vsak odmik od ničle pa pomeni število kazenskih centimetrov. Na tekmovanjih se opravi po osem skokov. Zmaga tisti, ki skupno zbere najmanj kazenskih centimetrov.
Likovni skoki
So skupinska disciplina, njihov razvoj pa je v preteklih nekaj desetletjih hitro napredoval. Namen ekipe pri likovnih skokih je, da v danem času, v prostem padu, sestavi čim več likov. Pri skupinskih likovnih skokih je vse skupaj že težje, saj le-ta mora pokazati koordinirano obvladovanje skupinskega letenja teles v prostem padu. V disciplini četverk ekipa izskoči iz 3200 metrov (časa za izvedbo je 35 sekund), v osmerkah pa iz 4000 metrov nad letališčem (časa za izvedbo je 50 sekund). Vsak lik šteje eno točko. Liki in predpisani prehodi morajo biti izvedeni pravilno, drugače sodniki dodelijo kazenske točke. Sodi se na podlagi videoposnetka, ki ga ekipni snemalec posname v prostem padu. Snemalec odskoči iz letala z ekipo in celotni čas snema vse vse padalce. Hitrosti padanja se gibljejo med 180 in 230 kilometri na uro. Danes je to ena izmed priljubljenih padalskih disciplin, njeno trodimenzionalno eksperimentiranje v povezavi z prostim slogom pa je pripeljalo do padalske discipline, ti. “freefly”, ki je zagotovo ena izmed najpopularnejših, saj omgogoče neomejene možnosti gibanja v zraku (lahko bi rekli, da je nekakšna mešanica padalstva in gimnastike). Prav tako je zelo popularna disciplina v skokih z letalno napravo oz. t.i. “Wingsuit”. Padalec pri omenjenem skoku uporablja posebno obleko, s katero poveča površino svojega telesa, ter na ta način podaljša čas trajanja prostega pada.
Skoki v tandemu
Če želite doživeti vse čare in vznemirjenje, kot ga ob vsakem skoku občutimo padalci oz. če želite vsaj za en dan postati padalec, vam v aeroklubu Ptuj to z veseljem omogočimo. Temu so namenjena tandemska padala, ki so dovolj velika in vzdržljiva, da varno na tla ponesejo kar dva padalca. Za tandemski skok ni potrebno opravljati nobenega izpita ali dovoljenja. Dovolj je že, da nas pokličete po telefonu ali pa nas obiščete na letališču in se dogovorite za dan, ki vam najbolj ustreza. Pri tem vam bomo seveda svetovali kateri dan je najprimernejši glede na vremensko situacijo, napovedi temperatur, ipd.
Skočili boste z izkušenim padalcem, ki ima dovoljenje za opravljanje tandemskih skokov. Pri tem pa si lahko privoščite še videoposnetek oz. fotografiranje celotnega poteka skoka. Verjemite, da boste z letališča odšli zadovoljni in navdušeni, hkrati pa se boste gotovo še želeli vrniti med nas in morda celo ponovno skočiti.
Torej 1, 2, 3 in… HOP! Dobrodošli med nami…
Potek usposabljanja padalca v aeroklubu Ptuj
Tako kot letalska šola, ima tudi padalska šola Aerokluba Ptuj bogato tradicijo. Vzgojili smo številne odlične padalce, ki so kasneje vsa pridobljena znanja prenašali na mlajše kolege.
Padalstvo je ena takih aktivnosti, kjer vseh občutkov enostavno ne moreš razumeti, dokler zadeve ne poskusiš. Čovek si je vselej želel leteti, doživljati občutke podobne tistim, o katerih je sanjal ob vsakem pogledu v nebo.
Kot padalec boste lahko leteli, hkrati pa tudi padali proti zemlji z veliko hitrostjo in tako doživljali svoje sanje, sanje o prostem padu. In ne, teh sanj ne bo po prvem skoku konec, saj boste, če boste seveda tako želeli, lahko v svojem življenju opravili še nešteto skokov in tako vsakič znova dejansko živeli svoje sanje.
Izšolali vas bomo za padalca, vas naučili osnovnih veščin in trikov, ki so potrebni za to, da je ta čudovita aktivnost v prvi meri tudi varna. S skoki boste pridobivali prepotrebne izkušnje, ter kaj kmalu s pridnim delom in trudom prišli tudi do padalskega dovoljenja.
V Sloveniji je športno padalstvo zakonsko urejeno, zato morajo vsi posamezniki, ki skačejo s padalom, opraviti poseben izpit, pred tem pa pridobiti še zdravniško potrdilo, da so za padalstvo sposobni. V bistvu za pridobitev dovoljenja športnega padalca ni starostne omejitve. Potrebno je le opraviti tečaj padalstva, zdravniški pregled in se vpisati v register letalske šole.
Usposabljanje kandidatov za pridobivanje dovoljenja padalca je sestavljeno iz teoretičnega in praktičnega dela. Vso šolanje izvajajo izkušeni padalci, pooblaščeni učitelji padalstva, z veljavnimi dovoljenji.
Teoretično in praktično usposabljanje
Teoretični del padalstva se izvede najmanj nekaj dni pred pričetkom skakanja oz. praktičnega dela šolanja. Potek teoretičnih predavanj se vodi v dnevniku predavanj za padalce (dnevniku začetnega tečaja). Celotno šolanje in vrednotenje pa se vodi v osebnem kartonu kandidata.
Teoretični del sestoji iz naslednjih vsebin:
– Zakonodaja oz. pravila in predpisi
– Letalska meteorologija
– Padalska oprema
– Teorija skoka
– Tehnika skoka
– Izredni postopki oz. postopki v sili
Po uspešno opravljenem teoretičnem delu in opravljenem zdravniškem pregledu, lahko kandidat prične s praktičnim delom usposabljanja, torej s padalskimi skoki. Prvi skoki so opravljeni tako, da se ob izskoku iz letala na 1200m padalo odpre samodejno (na TSO – trak samodejnega odpiranja oz. “gurtna”). Tako kandidat dobi občutek izskoka iz letala, nato pa padalo vodi na pristanek. Vseskozi je preko radijske zveze voden s strani učitelja padalstva, ki mu daje navodila in ga usmerja. Po uspešno končanih začetnih skokih je čas za samostojno odpiranje padala. Nato z povečevanjem višine dodajamo oz. učenci usvajajo osnovne elemente prostega pada, kot so premikanje naprej in nazaj, levo in desno, zavoji v levo in desno, izvedba salte in sodčka. Ko kandidat usvoji vse osnovne prvine v prostem padu ter uspešno vodi padalo v predpisan pristajalni proctor, lahko pristopi k opravljanju izpitnega skoka. Pogoj za pristop je najmanj 25 padalskih skokov ter opravljen teoretični in praktični del padalstva. Po opravljenem izpitu kandidat pridobi dovoljenje padalca, s katerim lahko samostojno skače kjerkoli po svetu.