Letalska šola z dolgoletno tradicijo
Letalska šola Aerokluba Ptuj ima zelo dolgo tradicijo. Vzgojili smo številne vrhunske športne in poklicne pilote, ki so dosegli vrsto zelo odmevnih rezultatov na domačih in tujih tekmovanjih, nekaj pa se jih je odločilo, da bodo svojo življenjsko pot nadaljevali tudi kot poklicni piloti. Na letališču v Moškanjcih so bili že za časa ranjke Jugoslavije zelo uspešni in obiskani internati motornega letenja, kjer so se kalili mladi piloti pod budnim očesom izkušenih učiteljev, ki so nanje prenašali svoje dragoceno znanje in izkušnje.
Ste si že od nekdaj želeli postati pilot, morda celo poklicni pilot? Prvo stopničko k tako želenemu poklicu lahko storite tudi pri nas. Izšolali vas bomo za pilota motornega, jadralnega ali UL letala, hkrati pa boste imeli možnost leteti na zelo različnih tipih naših klubskih letal. Tako boste kasneje lažje napredovali na svoji poklicni poti, če pa se zanjo ne boste odločili, boste seveda še vedno lahko uživali v poletih in morda tudi koga popeljali s seboj in z njim delili veselje, ki ga nudi letenje.
Želim postati motorni pilot
Letalska šola aerokluba Ptuj izpolnjuje vse zakonske zahteve za šolanje motornih pilotov tako za licenco PPL/A, kot tudi za ostala pooblastila.
Za sam teoretični začetek šolanja ni nobene omejitve starosti, za prvi samostojni polet pa mora kandidat že dopolniti 16 let. Starost za praktični del državnega izpita (za pridobitev licence) pa je omejena na dopolnjeno 17. leto. Kandidat mora opraviti tudi zdravniški pregled 2. razreda.
Program šolanja motornih pilotov
Program šolanja je tako kot pri jadralnem letenju tudi pri motornem letenju sestavljen iz dveh sklopov. Prvi sklop je pridobivanje teoretičnih znanj o letenju in tehniki s katero letimo, v drugem sklopu pa se učenec preseli v šolsko letalo, kjer se z učiteljem uči leteti in pridno nabira ure, z vsako uro, poletanjem in pristankom pa tudi prepotrebne izkušnje, ki v letalstvu pomenijo največ.
Oba sklopa učenci opravijo na šolskih letalih aerokluba Ptuj. Ko naberejo zadostno število ur samostojnega letenja pa se lahko prijavijo na izpit pred komisijo Javne agencije za civilno letalstvo (CAA). Tudi ta je sestavljen iz teoretičnega in iz praktičnega dela, torej izpitnega leta. Če oboje opravijo, pridobijo dovoljenje pilota motornega letala, s katerim tudi uradno postanejo piloti. Potem se sčasoma lahko po želji prešolajo tudi na druge tipe letal, ki jih imamo v klubu, pa tudi na ostala, ki jih imajo morda v kakšnem drugem klubu oz. pri zasebnikih.
V aeroklubu Ptuj motorni piloti letimo predvsem na rutah, se pravi po nekih vnaprej začrtanih poteh širom po Sloveniji, naša naloga pa je tudi vleka jadralnih letal na jadranja, šolanje mladih pilotov, meti padalcev, panoramski poleti z gosti, ki nas na letališču obiščejo, ipd.
Teoretični del
- teorija letenja
- lastnosti letal
- letalski instrumenti
- letalska navigacija
- eksploatacija, izredni postopki
- radijska komunikacija
- letalska meteorologija
- varnost letenja
- letalska medicina
- letalska zakonodaja
Praktični del
- spoznavanje letala na zemlji
- spoznavanje letala v zraku
- letenje v šolskem krogu
- letenje v letališki zoni
- odpoved motorja
- navigacijsko letenje (VFR)
- osnove letenja v mednarodnem prostoru
- instrumentalno letenje (osnove)
- radionavigacijska sredstva
- frazeologija
Izobraževanje kadrov v jadralski sekciji
Jadralska sekcija je bila skozi celotno obdobje delovanja AK Ptuj najštevilčnejša, kar je gotovo zasluga strokovnega dela učiteljev z mladimi. V minulih desetletjih se je vsako leto šolalo od 5 do 10 učencev jadralnega letenja.
Poleg praktičnega pouka letenja mora vsak kandidat pred začetkom letenja na organiziranih predavanjih nabrati tudi nekaj teoretičnih znanj. Poudarek je tako predvsem na:
- osnovah aerodinamike
- meteorologiji
- navigaciji
- tehniki letenja
- gradnji letal
- veščinah sporazumevanja po radijski postaji
- poznavanju padal in postopkov v sili
- zakonodaji, ki pokriva to področje
Po končanih predavanjih, kjer se učenci seznanijo z omenjenimi področji, sledi interni klubski test, kjer se po posameznih predmetih preveri, koliko so kandidati od predavanj odnesli. Dobro je, da kandidat še pred prijavo na tečaj opravi tudi zdravniški pregled, kjer izve, ali je sploh smiselno nadaljevati v tej smeri, ali pa žal ne bo mogel postati pilot jadralnega letala. V vsakem primeru pa mora zdravniški pregled opraviti preden se prvič z učiteljem vsede v letalo in začne s praktičnim delom šolanja. Zdravniške preglede opravljajo posamezni zdravniki po Sloveniji, gre pa v bistvu za nekoliko razširjene preglede, podobne tistim za pridobitev vozniškega dovoljenja.
Kandidat potem nadaljuje s praktičnim delom šolanja, se pravi z letenjem v spremstvu učitelja. Po tem, ko naredi dovolj štartov oz. ko učitelj oceni, da je kandidat pripravljen za samostojno letenje, napoči trenutek, ki mu pravimo “laširanje”- to pomeni, da kandidat opravi prvi samostojni let s posameznim tipom jadralnega letala. Od takrat naprej leti sam in pridno nabira ure letenja. Ko jih nabere dovolj, sledi izpit za pridobitev dovoljenja pilota jadralnega letala. Ta preizkušnja je sestavljena iz teoretičnega in praktičnega dela, se pravi letenja pred izpitno komisijo. Ko kandidat tudi to opravi, pridobi dovoljenje za pilota jadralnega letenja in lahko leti praktično brez omejitev tudi na drugih letališčih.
Vzgoja in značaj jadralnega pilota
Minimalna starost za začetek šolanja je 14 let.
Jadralno letenje, tako kot letenje nasploh, zahteva precejšnjo samodisciplino, znanje in vedenje, ki si ga posameznik mora pridobiti z neprestanim spremljanjem dogajanja na tem področju. Zelo pomembni so tudi pogovori pred in po letenju med kolegi letalci, izmenjava izkušenj, napotki starejših, izkušenejših pilotov, ki bi jih ti morali deliti z mlajšimi oz. manj izkušenimi.
Učenec jadralnega letenja je med šolanjem v izbrani skupini, kjer se pri letenju posameznika preizkušajo njegove sposobnosti. Karakteristična potreba tega obdobja je želja po uspehu, potrjevanju lastne vrednosti, dokazovanju, ipd. Tekom šolanja se pri nekaterih učencih pojavlja želja, da bi storili nekaj velikega, česar drugi učenci še niso. Takšno željo pa običajno spremlja večja ali manjša psihična napetost, ki pa ogroža varnost letenja.
Vse aktivnosti v letalstvu so vedno plod povezanosti in sodelovanja številnih ljudi. iz takega sodelovanja pa se razvija visoka stopnja tovarištva in medsebojne odvisnosti. Šele po večletnem nabiranju izkušenj, vztrajnem delu in dozorevanju postanejo mladi jadralci tudi športniki. Če so pridni in vztrajni na letališkem travniku in izven njega, pa lahko kasneje izberejo tudi pot poklicnega pilota. Jadralno letenje jim da za to neprecenljive izkušnje in občutke za letenje.
Če ste vse zgoraj napisano prebrali, ste na dobri poti, da se nam pridružite. Pokličite nas, spremljajte naše spletne strani, vprašajte kar vas zanima prek e-pošte, družbenih omrežij ali pa nas kar obiščite na letališču. Z veseljem vas naučimo leteti!